SSL Sertifikası Nedir?

e-Destek

Bazı Müşterilerimiz

SSL Sertifikası Nedir?

öncelikle size SSL sertifikası nedir ondan bahsedelim;

SSL Sertifikası (Secure Sockets Layer) kısaca;

Sunucu ile istemci (yani kullanıcı) arasındaki veri akışını şifrelemeye yarar. SSL sertifikasına sahip bir web sitesine girdiğiniz andan itibaren şu işlemler gerçekleşir;

Öncelikle sunucu, tarayıcıya bunun bir ssl oturumu olduğunu ve gerekli sertifika bilgilerini bildirir. Tarayıcı bu sertifika bilgilerini, sertifika sağlayıcısından (SSL satın aldığınız marka sahibi firma) doğrulama talebinde bulunur, sertifika sağlayıcısı adres ve tarih bilgilerini doğrulayarak tarayıcıya işlemin güvenli olduğunu bildirir ve alınan sertifika çeşidine göre adres çubuğunda yeşil kilit,firma ismi ve kimlik detayları görünür.

Aksi taktirde. Yani adres vs.. gibi bilgiler doğrulanmadığı durumda servis sağlayıcısı tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir, tarayıcı da bu bilgi ışığında kendi uyarı sayfasıyla kullanıcıyı bilgilendirir. 

Kısaca kullanıcının bilgilerini ve site üzerinde yaptığı işlemleri güvenli şekilde yaptırmayı amaçlayan protokoldür. 
 SSL sertifikaları Neden Bu Kadar Çeşitli ve Fiyatları Farklı?
Tek amacınız websitenizin ssl sertifikalı olması ise bu doğru fiyat önemli değildir, piyasadan en ucuz sertifikayı satın alabilirsiniz. Ama kalite ve verim konularını dikkate aldığınız takdirde, Otalya yetkililerine danıştığınızda önereceğimiz bazı markaları kullanabilirsiniz.

Kredi Kartlarına Taksit İmkanı