Geleceğin Öğretmeni ile Tanışın

|
Geleceğin Öğretmeni ile Tanışın

Prof. Dr. Cynthia Breazeal önderliğinde MIT Medya Laboratuvarı‘nda üretilen Tega adlı robot çocuklara 8 hafta boyunca İspanyolca kelimeler öğretti. Çocukların yüz ifadelerini, hareketlerini ve sözlerini inceleyerek içinde bulundukları ruh halini algılayan robot çocuklara buna göre tepkiler verdi. Bir öğretmenden ziyade, çocukla birlikte öğrenen bir öğrenci gibi davranan Tega kısa sürede çocukların sevgisini kazandı.

Çoğu gerçek öğretmenden farklı olarak eğlenceli, etkili ve kişiye özel yöntemler uygulayan Tega’nın eğitim konusunda oldukça başarılı olduğu görüldü. 3-5 yaş arası 38 çocukla 15 dakikalık süreler halinde 8 hafta boyunca çalışan Tega, özellikle çocuklarla etkileşime girme ve onların ilgisini çekme konusunda normal öğretmenlerden daha iyiydi.

  • Tega adlı bir oyuncak robot 8 hafta boyunca çocuklara İspanyolca öğretti. Robot çocuklar tarafından çok sevildi.
  • Her çocuğun karakterine ve ruh haline göre hareket eden robot gerçek öğretmenlere göre daha başarılı sonuçlar aldı.


Okullarda uygulanan herkese uyan tek yöntem (one size fits all) modelinden farklı olarak her çocuğun karakterine ve ihtiyaçlarına göre eğitim verebilen robot, bu sayede çok kısa sürede çocuklarla bağ kurmayı başardı. İlk başlarda sadece çocukların ruh halini taklit ederek onlar her ne yapıyorsa onun gibi davranan Tega, zaman geçtikçe çocukların kişiliklerini anlamaya ve onlara kişisel çözümler üretmeye başladı. Bu durumdan oldukça hoşlandıkları gözlenen çocukların çoğu Tega’yı okşadı hatta ona sarıldı.

Henüz geliştirme aşamasında olan öğretmen robotların gelecekte okullardaki öğretmenlerin yerini alması hedefleniyor. Öğrenme konusunda insan ilişkisinin en az bilgi kadar önemli olduğu biliniyor ancak bir öğretmenin, öğrencinin tüm ihtiyaçlarını bilen ve ona göre hareket eden, hiçbir şeyi unutmayan ve asla yorulmayan bir robota karşı üstünlük sağlaması da zor görünüyor.

Alıntı: DünyaHalleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşabilirsiniz