E-Ticaret Yasası Tüketiciler ve Şirketlere Neler Getiriyor?

|
E-Ticaret Yasası Tüketiciler ve Şirketlere Neler Getiriyor?

6563 no’lu Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesi ile birlikte e-ticaret piyasası yeniden rezive edildi ve terim yerindeyse taşlar yerine oturdu. Peki bu yasa değişiklikleri ile birlikte tüketiciler ve e-ticaret yapan firmalar için neler değişti ?

Tüketiciler için değişiklikler


İstenmeyen e-posta ve SMS dönemi sona erdi

Yeni kanunla birlikte internetten alışveriş anlamında en çok şikayet edilen konuların başında gelen istenmeyen e-posta ve SMS gibi uygulamalar büyük oranda azaldı. Yazılı ya da elektronik olarak alınmış herhangi bir onay olmadan, şirketlerin tüketicilere ileti gönderme oranı düştü. Tüketiciler için daha az gerilim anlamına gelen bu değişiklik, e-ticaret şirketleri için farklı pazarlama metodlarına yönelimi arttırdı.

Kişisel bilgiler yasa ile korundu

Yeni kanun bilgi verme yükümlülüğü ve kişisel verilerin korunması alanında önemli değişimleri beraberinde getirdi. Kişisel veriler, eğer 3. kişilere iletilecekse veya başka amaçlarla kullanılacaksa, kişisel veri sahibinin onayının alınması zorunlu hale geldi. Bu değişikliklerle büyük bir yasal boşluk kapanmış oldu. Kişisel verilerin bilgi ve onayımız haricinde firmalar ve pazarlama şirketleri arasında el değiştirmesinin önünü kapattı.

Reddetme hakkı sunuldu 
Yeni yasayla tüketicilere aldıkları e-posta, SMS gibi ticari elektronik iletileri diledikleri zaman ve gerekçesiz olarak almayı reddetme hakkı sunuldu. Cezai yaptırımlar açısından ise, ticari iletinin reddedilmesi, bu iletinin içeriği, bilgi verme yükümlülüğü ve elektronik ortamda sipariş verilmesine ilişkin düzenlemelere aykırı davranan şirketlere para cezası verildi.

E-ticaret şirketleri için değişiklikler

Müşterilere yönelik haksız ticari uygulamalar ortadan kalktı
Yeni kanun ve yönetmelikle, e-ticarette haksız ticari faaliyetler büyük oranda ortadan kalktı. Müşterisinden izin alan, yasa şartlarına uyan ve müşteri verisini segmente eden şirketler bir adım öne çıktı.

Tüketici odaklılık zorunlu oldu
Tüketici odaklılık e-ticaret şirketleri için zorunluluk haline geldi. Tüm kurumlar, tüketicilerinin gizliliğine önem veren ve onların haklarına saygı duyan bir pozisyona geçti.

E-ticarete olan güven arttı

Özellikle Türkiye’de e-ticaretin büyümesinde büyük bir bariyer olan e-ticarete güven konusunda önemli adımlar atıldı. Yasal düzenlemelerle tüketicilerin tüm hakları koruma altına alındı ve tüketicilerin kurumlara olan bakış açısı değişti.

Bilgi verme yükümlülüğü getirildi

Yeni kanun bilgi verme yükümlülüğü alanında önemli değişimleri beraberinde getirdi. Bilgi sunma yükümlülüğüyle, e-ticaret şirketlerinin kendileri hakkında ve izlenecek teknik adımlar gibi konulara dair bilgiler vermeleri sağlanarak, tüketicilerin güvenli ve kolay bir şekilde ticari faaliyetlerini tamamlaması hedeflendi.

Tüketicilere ait bilgiler önem kazandı

Yeni kanun ile tüketicilerin kişisel verilerinin toplanması, depolanması gibi adımlar şirketler özelinde önem kazandı. Şirketler, verileri anlamlı hale getirip kullanamadıkları takdirde, harcanan zamanın ve bütçenin çöp olacağını dikkate almaya başladı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşabilirsiniz